Nie gryzę i z chęcią Cię poznam:) Napisz do mnie lub złap mnie w Social Mediach.

Jak uniknąć burzy w Tatrach – kilka porad i aplikacji

maj 5, 2022 | Inne, Turystyka | 2 Komentarze

Dziś mija dokładnie rok od tragicznej w skutkach burzy nad Giewontem. Pamiętam ten dzień doskonale. Śledziłem wszystkie newsy dotyczące warunków ofiar itp. Cały czas próbowałem sobie odpowiedzieć na pytanie: “Czy potrafiłbym prawidłowo ocenić sytuację i w odpowiednim momencie zawrócić?” Myślę, że tak, bo już kilka burz w Tatrach przeżyłem… i wiem, że to nie przelewki. Jednak co, gdyby ta burza była moją pierwszą?

Źródło: pixabay.com – nie chciałbym robić tego zdjęcia.

O burzach wiem tyle, że burza, burzy nie równa z mojej laickiej wiedzy i obserwacji wynika, że burze można podzielić na 2 typy. Te, które przychodzą z konkretnym frontem oraz te, które tworzą się na miejscu. Każda może być śmiertelnie niebezpieczna. Nie jestem meteorologiem, ani żadnym ekspertem w dziedzinie. Wiem, jednak że im więcej refleksji, bojaźni i pokory dla sił natury, tym nasze szanse na bezpieczną wędrówkę wzrastają. Dlatego ośmielam się popełnić ten wpis jak turysta, dla turysty i podzielić się z Wami kilkoma sposobami na uniknięcie nieszczęścia. Nie dają gwarancji, nie są to fachowe metody (o ile takie istnieją), ale mam nadzieję, że komuś pomogą.
Pamiętajcie, że sekcja komentarzy jest do Waszej dyspozycji i wszelkie sprostowania, uwagi oraz dopowiedzenia mile widziane.

 

Prognoza pogody

Jako, że mieszkam w Zakopanem pogodę monitoruje każdego dnia i wpadło mi to już poniekąd w rutynę. Jednak gdy przyjeżdżałem w Tatry śledziłem pogodę już kilka, czasem nawet kilkanaście dni przed wyjazdem. Mogę tu polecić wartościowe strony, takie jak:

Warto jednak nauczyć się czytać meteorogramy, bo można na nich sprawdzić prognozę opadów, burz, pułap zachmurzenia itp.

Z moich obserwacji pogoda sprawdza się tak mniej więcej w 90%, często jednak są wahnięcia godzinowe, czasem nawet o kilkanaście godzin. Tutaj pewna uwaga, jeżeli widzicie powtarzające się w prognozach burze w okolicy południa i popołudnia, to miejcie na uwadze, że wyładowania mogą przyjść wcześniej i  przebieg burzy może być bardzo dynamiczny. W terenie najważniejsza jest bieżąca obserwacja i rozsądek. 

Pogoda na Żywo

Jestem wielkim entuzjastą technologii i internetu. Żyjemy w czasach, gdzie każdy z nas ma w kieszeni dobry komputer z dostępem do internetu. Oto moje ulubione aplikacje / strony do bieżącej oceny sytuacji:

Warto  nauczyć się czytać meteorogramy. Można na nich wyczytać prognozę opadów, burz, pułap zachmurzenia itp.

kamery.topr.pl

Co jakiś czas rzucam okiem jak wygląda sytuacja na kamerkach. To naprawdę fajny sposób, daje nam realny ogląd na sytuacje. Minusem jest to, że widzimy tylko kilka miejsc, a czasem warto jednak sprawdzić co jest za górką.

blitzortung.org

Bardzo ciekawa strona z radarem wyładowań w czasie rzeczywistym. Można w prosty sposób sprawdzić, gdzie aktualnie biją pioruny.

sat24.com

To moja ulubiona aplikacja. Pozwala sprawdzić sytuację, zmiany pogodowe od 2 godzin wstecz, płynnie przechodząc do “teraz”. Dzięki temu możemy ocenić szybkość i kierunek przemieszczania ulew, burz i chmur. 

Jak się zachować?

Z burzami nie ma żartów i należy się ich wystrzegać.  Myślę, że każdy powinien zobaczyć odcinek akademii górskiej poświęcony burzom: 

 

Z mojej strony tyle. Uważajcie na siebie!

Zobacz także